Blog / Terapiye Başlamam Gerektiğini Ne Zaman Anlarım ?

News

29.03.2021

56 Gösterim...

Psikolog Öznur KARAMAN

Terapiye Başlamam Gerektiğini Ne Zaman Anlarım ?

Terapiye Başlamam Gerektiğini Ne Zaman Anlarım ? 

Psikolog Öznur Karaman
Self Psikoloji Akademi
Kadıköy/Göztepe-İstanbul
https://psikologoznurkaraman.com/
İletişim: 0554 194 34 01

 

Travmaları; danışanlar arası travma derecelerini kıyaslamadan ve her bir bireyin acı eşiğinin farklılığını gözeterek kendine ve kendi yaşantısının dinamiklerine göre değerlendiririz. Çünkü derecesi büyük bir travma bir danışanın hayatını ele geçirmiyor iken, ona kıyasla  daha az yıkıcı olan travma danışanın bütün yaşantısına semptomik olarak sızabilir. Bu yüzden terapiye başlama arzusuna danışanlarımız karar verir. Bizler şu olunca, bu gözlemlenince başlanılmasından çok bu arzuyu kişilere cesaret verebiliriz.

 

Terapi: Arzuları ortak iki kişinin karşılaşmasıdır. İyileşmeyi mümkün kılan da yine kişinin arzusudur. Terapiye başlama her ne kadar dirençler seanslar için de var olucaksa da iyileşmek için bir isteğin göstergesidir.

 

Psikoloji terim literatüründe yer alan bir kelime var ‘’resilience’’ çevrildiğinde ‘’dayanıklılık’’ anlamına gelmektedir. Dayanıklı olmak ‘’güçlü, katı, sabit, yıkılmaz’’ gibi kavramları çağrıştırırken, resilience ‘’esnekliği’’ sembolize eder. Travmalar sonrası, kişinin kendini yeniden hayata adapte edebilmesini, esneyip bükülüp yine kendi olabilmesini ve yaşama entegre olabilmesi sürecini tanımlar. Yani gücümüz sabit ve sarsılmaz duruşumuzdan değil, esneyip biçimimize dönebilmemizdir der.

 

Genellikle danışanlar; nedenini bildiği (travmalar, depresyon, fiziksel olmayan ama tekrar eden bedensel rahatsızlıklar) veya bilmediği (yıkıcı bir histen kurtulamadığı veya kabuslar gibi) koşulların semptoma dönüşmüş olup, bu semptomların artık hayatını etkilediği ve günlük yaşantılarına devam ederken onları zorlantıya soktuğunda terapiye başlamak isterler.

Önce kendileri çözmeyi denerler ve artık bilinç dışı bastırma mekanizmasını kullanamayacak kadar yaşantılar biriktiğinde bir profesyonelden yardım alma arzusu doğar. Aslında semptomlarımız en büyük dostlarımızdır der Freud. Çünkü kişinin bilinç düzeyinde hissedemediği ve çektiği ‘’acı’’yı bilinç dışı semptomlar ile göstermek ister. O yüzden semptomlar yok edilmesi düşmandan çok anlaşılmayı bekleyen dostlarımızdır. Kişinin hayatında sürekli aynı tekrarların oluyor oluşu, çocukken yan odadan duyduğu bir fısıltının erişkin iken iyileşme sürecinin büyük bir parçasına dönüşmüş oluşu veya rüyasındaki imgeleri terapide analiz ediyorken çağrışımlarla bize bastırdığı öyküyü anlatıyor oluşuna bakıyoruz ki; bilinç dışı bir yolunu buluyor.

             

Analitik terapi ortak bir süreçte ilerlediği için kişiye terapi sonrası içinde analitik düşünme becerisi de kazandırır. Bizler danışanlarımızın sadece bizim yanımızdayken veya terapi süresince kendini anlamış ve yakın hissetmesinden çok terapi sonrasındaki yaşantısında da bu şekilde devam etmesini arzu ederiz. Kendine bir kapı aralamaya...


Psikolog Öznur Karaman Kısa Öz geçmişi

Lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünde burslu olarak tamamlamıştır.

İstanbul Psikanaliz Derneği’nden ve Psikeistanbul Derneği’nden 2 yıl  ‘’Psikanalize Giriş Konferansları’’ eğitimi almıştır. Albert Ellis Enstitüsü’nden MMPL (Kişilik Envanteri) ve WISC-R Zeka gibi testlerin uygulayıcı sertifakasına sahiptir. Bunun dışında Cinsel Sağlık Enstitüsü’nden (Cised) ‘’Cinsel Terapi’’ eğitimi de devam etmektedir. Psikoterapi seanslarını psikanalitik yönelimli sürdüren Öznur Karaman’nın kişisel psikanaliz süreci devam etmektedir. Psikeart yayıncılık grubuna üyedir ve yazarlarındandır.Psikeart Dergisi’nin çeşitli sayılarında düzenli yazıları yayınlanmaktadır.

 

Halen Self Psikoloji Akademi’de danışan görmektedir. Psikanalitik yaklaşımlı terapi tercih etmektedir. Aynı zamanda bir insan kaynakları şirketinde kurum psikoloğu olarak çalışmaktadır. Orada DBE (Davranış Bilimleri Enstitüsü) ‘nin hazırladığı kişilik envanterlerini uygulamakta ve firmalara raporlama yapmaktadır. 
Ayrıca Tuzla Belediyesinde ‘’ Kadına Şiddetle Mücadele ‘’ ekibinde gönüllü psikolog olarak çalışmakta, şiddet mağduru kadınlara psikolojik destek vermekte ve seminerlerin moderatörlüğünü yapmaktadır.

 

Çalıştığı Alanlar:

Bireysel Terapi

Cinsel Terapi

İlişkisel Sorunlar

Yetişkin-Ergen Terapisi

Kayıp ve Yas Süreçleri

Anksiyete Bozuklukları

Kişilik Bozuklukları

Depresyon

Panik Atak

OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk)