kariyer-logo
İŞ ALANLARI
ŞEHİR   
ANAHTAR KELİME
DEPARTMAN
SEKTÖR

 

Cengiz KARAMAN

Human Kapital

İnsan Kaynakları Ve Satış Müdürü

  DİĞER UZMAN GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYINIZ. 
Konu : MÜLAKATLARDA BAŞARILI OLMANIN İNCE NOKTALARI

 

İster yeni mezun, ister iş hayatında tecrübeli olun, herkesin geçtiği ve başarılı şekilde yönetilmesi gereken bir süreç vardır. Bu süreç işe alım sürecidir.

 

Mülakatlarda başarılı olmanın sırrı nedir? Başarılı adaylar hangi yöntemi kullanarak başarılı olmaktadırlar? Başarılı adayları neyi farklı yapmaktadırlar?

 

Yıllarca insan kaynakları yöneticisi olarak yerli ve yabancı firmalarda çalıştım. Binlerce insanla mülakat yaptım. Bu sürecin her aşamasında görev aldım. Değişik zamanlarda ben de iş arayan adaylar gibi iş görüşmelerine katıldım. Bugüne kadar edindiğim tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

1.İş İlanı ve Firma Bilgilerine Dikkat

 

Öncelikle başvuru yapacağınız ilanı ve firma  bilgilerini incelemeden başvuru yapmayınız. Hem ilan hem de firma bilgileri sizlere çok değerli mesajlar vermektedir. İş ilanının firmaların kurumsal imajının bir göstergesi olduğunu unutmayınız.

 

İlan ve firma bilgileri özgeçmişiniz ile ne kadar örtüşmektedir? İş ilanında yer alan her bir kelimenin sizler için bir anlamı olması gerekir ve öyledir de. Eğer özgeçmişiniz bu ilanda yer alan bilgilerle tam olarak örtüşmüyorsa, özgeçmişinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 

Başvuru yaptığınız iş ilanlarında size randevu verilmesini gerçekten istiyor iseniz özgeçmişinizde yer alan bilgiler; firmanın beklentileri ile örtüşmelidir.

 

‘’Adayların yapmış oldukları en önemli hatalardan biri bütün iş ilanlarına aynı özgeçmiş bilgilerini göndermeleridir. Her firmanın adaylardan beklentilerinin farklı olduğunu  unutmayınız.’’

 

 

2. Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlama

 

Başvuru yaptığınız işlerden randevu almanın en etkili yolu firma beklentilerine uygun bir özgeçmiş hazırlayıp, göndermektir.

 

Etkili bir özgeçmiş nasıl hazırlanır?

 

Bu konuda www.kariyerzirvesi.com insan kaynakları sitesine üye olarak, kariyere yolculuk yapabilirsiniz.

 

Firmalara göndereceğiniz özgeçmişinizde özellikler yer alması gereken bilgiler şunlardır:

 

·          Kariyer hedeflerinizi  net şekilde tanımlanmalı

·          Amaç ve hedefleriniz net olmalı

·          Kişisel bilgileriniz eksiksiz doldurulmalı

·          İletişim bilgilerinize her zaman ulaşılabilir olmalıdır.

·          Eğitim yaşamınızdaki başarılar, staj yaptığınız yerler ve sosyal faaliyetleriniz yer almalı

·          Yabancı dil seviyeniz, katılmış olduğunuz dil sınav sonuçları açıkça belirtilmeli

·          İş yaşamınız ilgili tecrübelerinizi, çalıştığınız bölüm ve departmanları, rol aldığınız projeleri, görev aldığınız temel iş süreçlerini ve raporlama yaptığınız pozisyonu, işe giriş-çıkış ve işten ayrılma nedenlerini açık olarak belirtmelisiniz.

·          Bugüne kadar kazanmış olduğunuz temel ve teknik yetkinlikleriniz yer almalıdır.

·          Kullandığınız bilgisayar programlarını, varsa bildiğiniz programlama dillerini ve bugüne kadar yazmış olduğunuz programların isimlerini yazmalısınız.

·          Bugüne kadar eğitim yaşamı dışında almış olduğunuz kurs ve seminerler yazmalısınız.

·          Kariyer hedeflerinizi net şekilde tanımlayın.

·          Bugüne kadar almış olduğunuz ödülleri yazın

·          Sosyal ve kültürel faaliyetleriniz özgeçmişinizde yer almalıdır.

·          Referans bilgileri özgeçmişinizde yer almalıdır.

 

 

3. Randevu Verilecek Adaylar Nasıl Belirlenmektedir?

 

Firmalar hangi adaylara randevu vermektedirler? Niçin bazı adaylara randevu verilirken, bazılarına verilmez? İnsan kaynakları yöneticileri veya işe alımdan sorumlu uzmanlar; randevu verilecek adayların belirlenmesinde uyguladıkları tek yöntem vardır.

 

İlana başvuran adayların özgeçmişlerini firma kriterlerine göre sorgulamak ve firma beklentilerine uygun adaylara randevu vermekten ibarettir. Eğer firma bazı testlerin adaylar tarafından yapılmasını istemişlerse, bu testlerde başarılı olan adaylara randevu verilmektedir.

 

‘’Uygun adayların belirlenmesinde en önemli faktör adayların özgeçmişinde yer alan bilgilerden oluşmaktadır. Bu yüzden daha en başta mülakat için randevu verilmesini istiyorsanız, benim size tavsiyem etkili ve doğru bir özgeçmiş hazırlamaktır.’’

 

Firmaların aday eleme yöntemleri çok katı kurallara dayanmaktadır. Firmanın beklentilerine uygun bir özgeçmiş gönderilmemiş ise aday ilk adımda elektronik ortamda elenecektir.

 

Firmalar ilk elemeleri elektronik ortamda yapmaktadırlar. Firmanın iş ilanına başvuran tüm adaylar belirli kriterlere göre sorgulama yapılır. Kriterlere uymayan adayların özgeçmişleri hiç incelenmez.

 

Aday eleme kriterleri genelde aşağıdaki bilgilerden oluşmaktadır:

 

·          Yaş, erkek adayların askerlik durumları

·          Adayın kariyer hedeflerinde yer alan bilgiler

·          Eğitim durumu

·          Yabancı dil ve seviyesi

·          İş tecrübesi (tecrübe gerektiren pozisyonlarda)

·          İş tecrübesinde yer alan bilgiler

·          Mezun olunan Üniversite adı ve bölüm (nadiren okul adı seçimi yapılır)

·          Yaşadığı şehir (nadiren il tercihi yapılır)

 

 

Daha ilk başta elenmek istemiyor iseniz, yukarıdaki eleme kriterlerine özgeçmişinizde dikkat etmeniz gerekir.

 

İşe alım uzmanları yukarıda belirlenen kriterlere göre eleme yaptıktan sonra uygun adayların durumlarını Mülakat İK durumuna getirirler. Bu durumda olan adayların özgeçmişleri detaylı olarak incelenir ve adayla ilgili değerlendirme notlarını elektronik ortamda kayıt ederler. Bu aşamada da bazı adaylar, firma beklentilerine yeterli uygunluğu sağlayamadıkları için elenmiş olurlar.

 

‘’Ancak, bütün adayların yapmış oldukları hatalardan biri de ilanda yer alan bazı niteliklere uymadıklarını düşünerek, başvuru yapmaktan vazgeçmeleridir.’’

 

Bu durumda olan adaylar ilana başvurularını yapmaktan kaçınmamalıdır. İlanda yer alan bilgilerin firma için ne kadar vazgeçilmez olduğunuz bilemezsiniz. Firmalar için uygun aday bulmanın hiçte kolay olmadığını asla unutmayın. Her ne kadar sürecin tüm kontrolü firmalar üzerinde görünmekte ise de gerçekte bu böyle değildir. İlanlarda yer alan örneğin yabancı dil bilen, iyi derecede bilen, çok iyi derecede bilen gibi kriterleri iyi analiz etmeniz gerekir. Yabancı dili bilen ifadesinin yer aldığı ilanlarda yabancı dil bir eleme faktörü  olmayacağını bilmenizi isterim.

 

Dikkat:İş ilanlarında koyu yazılan, altı çizilen ve adaylarda olması şart koşulan kriterlere dikkat ediniz. Bu tür ilanlara başvurmak için diğer güçlü özelliklerinizi ön plana çıkarmanız yararlı olacaktır.

 

Özgeçmişinizde yer alan bilgiler eksiksiz ve gerçeğe uygun olmalıdır. Ne fazla abartılı ne de eksik olmalıdır. Özgeçmiş sizi tam olarak ifade etmelidir.

 

Randevu verilebilmesi için adayların özgeçmişlerinde mutlaka rahat ulaşılabilir iletişim bilgileri yer almalıdır. Çünkü birkaç aramadan sonra adaya ulaşılamadığı için de adaya randevu vermekten vazgeçilebilir.

 

Randevuları mutlaka zamanında hatta duruma göre erken gitmeniz yararlı olacaktır. Geç kalan adayların mazeretleri ne olursa olsun görüşmeciler açısından olumlu bulunmaz.

 

 

4. Mülakat İçin Yeterince Hazırlık Yaptınız mı?

 

Firmalar adaylara çeşitli yöntemleri kullanarak değişik mülakat teknikleri uygulamaktadır. Mülakat süreci hem firmalar için hem de adaylar için yönetilmesi ve önceden hazırlanması gereken bir süreçtir. Her iki tarafta bu sürece çok iyi hazırlanmalıdır. Bazı mülakat türleri şunlardır:

 

Telefon İle Mülakat

 

Bu mülakatın amacı ön elemedir. Amaç adayın özgeçmişinde açık  olmayan alanların belirlenmesi ve adayın başvurduğu pozisyonu ne kadar istediğini öğrenmek için yapılmaktadır. Firma sizi aradığında randevu vermiyorsa ise bilin ki bu telefon ile mülakattır. Eğer arandığınız sırada sorulan sorulara cevap vermek için uygun değil iseniz, ya bir süre sonra aramalarını yada telefonlarını alarak, kendilerini arayacağınızı söylemeniz yararlı olacaktır. Böylece bir vakit kazanmış ve sürece daha iyi hazırlanmış olabileceksiniz. İşe başvurduğunuz andan itibaren özgeçmişinizde yer alan bilgileri çok iyi bilmelisiniz, çelişkili bilgilerden de kaçınmalısınız.

 

Birebir Mülakat

 

Birebir  mülakat adayların ilanı veren firmanın merkezinde yapıldığı ve sadece birkaç kişinin ve adayın birlikte olduğu mülakattır. Bu tür mülakatlara girmeden önce iş ilanını gözden geçirip, firma ile ilgili bilgileri öğrendikten sonra mülakatta sorulacak muhtemelen sorulara iyi hazırlanmanız gerekir.

 

Mülakatlarda % 70 aday, % 30 mülakatçıların konuşacağını unutmayınız. Bu yüzden aday daha fazla konuşacağına göre aslında adayların görüşme sürecini kontrol etme önemli bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. 

 

Mülakat belirli bir zaman ile planlandığı için zamanı çok iyi kullanmanız gerekir. Hatta öncesinde bazı önemli notları yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır.

 

Mülakatlarda Dikkat Edilecek Hususlar

 

·          Mülakatçıların isimlerini öğrenmeli ve soru sorarken ismi ila hitap edin

·          Mülakata başlamadan önce firma ve pozisyon hakkında bilgi rica edin

·          Mülakat sırasında  izin alarak, daha önce hazırlamış olduğunuz soruları sormanız karşı tarafta olumlu etki yapacağını unutmayınız

·          Mülakat sırasında ihtiyaç duyacağınız bilgileri not almanız ilerde size yarar olacaktır

·          Pozisyon için yabancı dil gerekli ise mutlaka mülakatın bir kısmının veya tamamının yabancı dilde geçeceğini unutmayınız.

·          Mülakat sırasında soğuk kanlı ve rahat olmalısınız

·          Görüşmecilerle iyi bir bağ kurmalı ve pozitif bir enerji vermelisiniz

·          Mülakatlarda herhangi bir içecek almamayı tercih edin. Sadece görüşmeye odaklanın.

·          Kendinizi çok başarılı bir kişi olarak görün ve buna motive olun

·          Kendinize güven duyduğunuz beden dilinizden belli olmalıdır

·          Güçlü yönlerinizi ön plana çıkarın

·          Karşı taraf konuşurken size yararlı bilgiler sunacağı için mülakatçının sözünü kesmeyin

·          Vermiş olduğunuz bilgiler özgeçmişinizde yer alan bilgilerle örtüşmeli

·          Kararlı olmalı, kariyer hedeflerinizi net olarak açıklamalısınız.

·          Gelecekle ilgili planlarınızı açıkça ortaya koymalısınız

·          Beden dilinize dikkat etmelisiniz

·          Bu pozisyonu ve firmayı neden tercih ettiğinizi net belirtmelisiniz

·          Eğitim yaşamındaki başarılarınızı ve sosyal faaliyetlerinizden söz etmelisiniz

·          İş yaşamında rol aldığınız projelerden ve güçlü yetkinliklerinizden bahsetmeniz yararlı olacaktır.

·          Mülakatlarda iş odaklı konuşmaya odaklanmalı ve subjektif değerlendirmelerden uzak durmalısınız

·          Mülakatın karşı tarafı ikna etme süreci olduğunu asla unutmayınız.

·          Neden sizi alması gerektiğinin gerekçelerini  anlatmalısınız

·          Bugüne kadar almış olduğunuz ödüller ve okul dereceleriniz varsa mutlaka belirtmelisiniz

·          Mülakat bitiminde bu sürecin bundan sonraki gelişmeleri hakkında bilgi alın

·          Mülakat sırasında daha önce vermemiş iseniz, referanslarınızı verin

·          İlk mülakatlarda ücret konusuna girmeyin, eğer sorulacak olursa ortalama bir rakam olarak söyleyin, bu konuda firma ücret politikasına uyacağınızı bildirin.

·          Ücret talepleri genelde bir eleme aracı olmadığını bilin.

·          Mülakattan ayrılırken görüşmecilere teşekkür edin.

 

 

İkinci Mülakat

 

Firmalar ilk mülakatlarda genelde adayları tanımak, adayın firmayı ve pozisyonun sorumluluklarını tanımak içindir. İkinci mülakat ise hem firma için hem de aday için daha detayların konuşulduğu bir mülakat olduğunu unutmayınız. Bu yüzden eğer ikinci mülakat için size randevu verilmiş ise bu sürece çok iyi hazırlanmanız gerekmektedir. İkinci  mülakatta artık işin temek ve teknik yönleri, adayın yabancı dil durumu ve adaylara daha önceden yaptırılan çeşitli testler, sınavlar ve sonuçlarının değerlendirileceğini bir süreçtir. Hem bu mülakatta görüşmeciler artmakta veya yeni görüşmeciler sürece dahil olmaktadır.

 

İkinci mülakatlarda genelde bağlı olacağınız yöneticiler de sizinle birlikte olacaktır. Bu yüzden iş ilanında yer alan iş alanı ile ilgili bilgiler isteyebilirsiniz. Bu aşamada pozisyonun sorumlulukları ve pozisyondan beklenenleri sormanız size yararlı bilgiler sunacaktır.

 

Referans Araştırması

 

Firmalar referans araştırmasına girmeden önce önceden size bilgi vereceklerdir. Bu yüzden vereceğiniz referanslar iş yaşamanızdan birileri olmalıdır. Referans verdiğiniz kişileri önceden bilgilendirmeniz bu aşamanın daha başarılı geçmesini sağlayacaktır.

 

İş Teklifi

 

Bu aşama artık sizin işe alındığınızı göstermektedir. Firmalar bu aşamada sizi davet edip, ücret teklifi yapacaklardır. İlk giriş ücreti geleceğiniz için de çok önemli olduğu  için ücret beklentinizin çok altında ise ücret konusunda artış talep etmenizi tavsiye ederim. Ücret konuları da netleştikten sonra işe giriş için gerekli belgeler istenecektir. Bundan sonrası da artık sizin ne kadar başarılı olacağınıza bağlıdır.

  DİĞER UZMAN GÖRÜŞLERİ  
 

  Yeni Mezunun İşe Giriş Hikayesi - Cengiz Karaman

 
 

  Sarp ve Dikenli Kariyer Yolları... - Talat Heral

 
 

  Şirket Kültürü`ne Uygun İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi'nin Önemi - İlhan ÜRKMEZ

 
 

  Tedarikçileriniz ile Yapacağınız Görüşmelerde Yaklaşımınız. - Gürkan Hüryılmaz

 
 

  Satınalma ve Tedarik Sistemi Performans Ölçüleri.. - Emrah Elik

 
 

  İşe alırken ağır, işten çıkarırken hızlı davranın. - Ersin Doğan

 
 

  İş Sözleşmesi Feshedilen Sigortalıların İşe İade Edilmelerine İlişkin Kararlar - Lütfi İNCİROĞLU

 
 

  SSK'NIN E-BORCU YOKTUR UYGULAMASI... - Cengiz Karaman

 
 

  İş Sözleşmesi Feshedilen Sigortalıların İşe İade Edilmelerine İlişkin Kararlar - Lütfi İNCİROĞLU

 
 

  Eleman Temin Yöntemlerinde En Avantajlı Yöntem: İnternet - Cengiz KARAMAN

 
 

  İmaj Yönetimi... - Dr. Murat Çağatay

 
 

  DOĞRU İŞE DOĞRU İNSAN... - Günsu BAŞER

 
 

  MÜLAKATLARDA BAŞARILI OLMANIN İNCE NOKTALARI - Cengiz KARAMAN

 
 

  İNSANLARIN İSMİ EN DEĞERLİ KELİMEDİR. İNSANLARA GÜLÜMSEYİN VE İSMİYLE HİTABEDİN. - Talat HERAL

 
 

  EN ÖNEMLİ KAYNAK: İNSAN... - Günsu BAŞER

 
 

  “OUTDOOR” EĞİTİMLER. Bir başka deyişle AÇIK HAVA EĞİTİMLERİ…. - Günsu BAŞER

 
 

  KIDEM TAZMİNATI FONU NE GETİRİYOR ? - Lütfi İNCİROĞLU

 
 

  ’Yetenekleri Şirketinize Çekmek …’’ - Sinem DURUL

 
 

  İNSAN KAYNAKLARI OPERASYONEL İŞLERDEN NASIL KURTULABİLİR? - Efsun GEYLAN

 
 

  İNTERNET’TE E-İŞE ALIMDA ETKİLİ ADRES:WWW.KARİYERZİRVESİ.COM - Cengiz Karaman

 
 

  ‘’İnsan Kaynakları ve İş Stratejilerini Uyumlu Hale Getirmek’’ - Meryem Çalışkan

 
 

  Sürdürülebilir Başarı Elde Etmek İçin İnsanı Yeniden Keşfetmek… - Meryem Çalışkan

 
 

  TÜRKİYE’DE DIŞ KAYNAK KULLANIMI... - Cengiz Karaman

 
 

Hakkımızda | Bie Ulaşın | Gizlilik Prensibi | Kullanım Şartları

 

Copyright © 2005 kariyerzirvesi.com 


www.kariyerzirvesi.com insan kaynakları HUMAN KAPİTAL İnsan Kaynakları ve Dan.Hizmetleri San.Tic.Ltd.Şti; Türkiye İş Kurumu'nun 08.06.2016 tarih 228 numaralı izin belgesi ile faaliyet gösteren özel istihdam bürosudur. 4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereğince, iş arayanlardan her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edilemez. İş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: Yavuz Mah. Hükümet Cad. No:173 Köprübaşı Mevki TEKİRDAĞ. 0 282) 260 20 26 -42
İşkur İstanbul Büyükçekmece Hizmet Merkezi:Fatih Mah. Kalyon Sok. No:5 Büyükçekmece/İSTANBUL:(0 212) 883 80 45-47