kariyer-logo
İŞ ALANLARI
ŞEHİR   
ANAHTAR KELİME
DEPARTMAN
SEKTÖR

 

Dr. Murat Çağatay

LİDEA Eğitim ve Danışmanlık

Genel Müdür

  DİĞER UZMAN GÖRÜŞLERİ İÇİN TIKLAYINIZ. 
Konu : İmaj Yönetimi...

 

İmaj yönetimi, özellikle son yılların gözde konularından birisi. Gözde olduğu kadar da yanlış veya eksik anlaşılan ve uygulanan konulardan birisi. Öncelikle “İmaj”ın ne olduğunu tanımlamak gerekiyor  bu konudaki kavram karmaşasına engel olabilmek için. İmaj, genelde sanılanın aksine bir kişinin veya kurumun (ki biz burada daha çok kişi yanını ele alacağız) sadece görünen yüzünü yani görüntüsünü içermez. İmaj ve İmaj yönetimi denildiği zaman, İmajı oluşturan tüm faktörlerin yani görünüm ve o­nun parçası olan kişisel bakım, giyinme tarzı, eski tabiri ile adab-ı muaşeret, bunların tamamlayıcısı olan vücut dili ve retorik de devreye girmekte. Tüm bu sayılan konularda kişinin bilgi sahibi olması ve içinde olduğu, yeni girdiği veya olmayı hedeflediği sosyo-ekonomik kümenin özel değerlerine ve genelde de içinde yaşanılan toplumun (ki burası illa bir ülke ile sınırlı değil, artık dünya vatandaşlığı tartışılmakta) değerlerine uygun bir tarz geliştirilmesi gerekmektedir.

 

Buraya kadar sıraladıklarımız sadece görünen kısım ile ilgili bölüm. Bir de bunun tamamlayıcısı olan asıl unsur var ki bu da kişinin kendisi, kişiliği ve kişisel birikimi. Çinlilerin çok eski ve bilinen bir sözü vardır; “İnsanlar kıyafetleri ile karşılanır, fikirleri ile uğurlanırlar” diye. Kılık kıyafetin de içinde olduğu görünüm elbette önemli, özellikle de modern hayatta ve iş dünyasında yaşanan yoğunluk ve zaman kısıtları nedeni ile bir görüşmede (herhangi bir karşılaşma, toplantı veya alışveriş olabilir) bir insanın yeni karşılaştığı bir kişiyi kendi değerlerine göre kategorize etmek ve bir ön-değer yargısı oluşturmak için ortalama 6 saniye harcadığı düşünüldüğünde. Fakat görünüm ile oluşturduğunuz imajı iletişim sürecinin tamamında korumak ve hatta geliştirmek istiyorsanız mutlaka görgü, bilgi, davranış ve iletişim becerileriniz ile bu imajı pekiştirmelisiniz. Yine eskilere başvurursak, “Zarf” kadar “mazruf” (zarfın içindeki) de önemli.

 

Dolayısıyla imaj oluşturma çalışmasında, oluşturulan imajın yukarıda bahsedilen her bir ögesinin birbiri  ile bağlı ve tutarlı olması gerekmekte. Aksi durum, hemen hergün bir televizyon kanalında veya gazete rastladığımız türedi ünlülerin komik durumlarına benzeyecektir. Ya ağzını açana kadar çok iyi bir görünüm, ya da “ben nasılsa oldum, ne yapsam ne giysem olur” durumu, imaj yaratmanın ve o­nu sürekli kılmanın aslında o kadar da kolay olmadığını gösteriyor bize.

 

Kurumsal imaj çalışmaları da benzeri bir noktadan yola çıkıyor. Öncelikle değişmeyen kesin kuralların yaratıldığı bir kurumsal kimlik kılavuzu hazırlama süreci. Bunun parçası olarak kurumu ve hizmetlerini, büyüklüğünü ve yerini en iyi tarif eden ve konumlayan logo, motto, vb. çalışmamalı ve bunların basılı malzemelere (antet, kartvizit, tabela, billboard vb) uygulanması. Bu da kurumsal imajın görünen yüzü. Bu yüz de tıpkı kişisel imajda olduğu gibi kalite politikası, halkla ilişkiler, müşteri ilişkileri, medya ilişkileri ve hatta kurum içi personel politikaları ile desteklenerek bütünsel kurum imajı oluşturulmakta. Yine bunların her birisi diğer parçalar ile uyumlu ve tutarlı olmak zorunda.

 

Burada belirtilmesi gereken bir diğer husus da imajı oluşturan bu öğelerden herhangi birisinde uzman olan bir kişinin tüm bir imaj çalışmasını yönetemeyeceği. Bunu özellikle vurgulamaktaki nedenimiz, çoğu zaman bir modacı tarafından bir kişinin giyim tarzının ve gardrobunun oluştrulmasının veya bir kuaförün yaptığı yeni saç modelinin imaj danışmanlığı ile karıştırılması. Gerçek anlamda imaj danışmanlığı, öncelikle kişiye (veya kuruma) uygun ve aynı zamanda da içinde yer alınması hedeflenen kitle veya SES düzeyine uygun bir konsept yaratılması ve bu konseptin hayata geçirilmesinde ilgili alanların her birinden uzmanlarla irtibata geçilerek bu konseptin beraber hayata geçirilmesidir. Bu durum kurumsal imaj yönetiminde de benzerdir. Bir grafik tasarımcının veya ajansın (hatta maalesef bugünlerde matbaalar bile bu işe soyundu) yarattığı logo, motto ve kurumsal kimlik kılavuzu tek başına yeterli değildir. Yukarıda değinildiği gibi uzman bir imaj danışmanının rehberliğinde oluşturulacak konsepte göre ilgili alanların uzmanları ile bir takım çalışmasını gerektirmektedir.

 

Bu konuyu kısa böyle kısa bir metinde özetlemek zor olsa da değinilmesi gereken bir diğer önemli nokta da İmaj oluşturmak ve yönetmenin Olgu’dan çok Algı yönetimine ilişkin oluşudur. Kişi ya da kurum bazında oluşturulan imaj, oluşturulduğu şekli ile değil (olgu hali ile değil) algılandığı şekli ile kabul görür. Bu da tıpkı iletişimde olduğu gibi sizin ne söylediğinizden (ya da ne söylemeye çalıştığınızdan / zannettiğinizden) değil, karşınızdakinin ne anladığından yola çıkılarak kurgulanması gereken bir yapıdır. İmaj yaratmanın nihai amacı bir toplum, kesim ya da grup (bu kurumsal imajda hedef kitle, sektör, müşteri vb olmaktadır) tarafından kabul görmek, benimsenmek ve öyle değerlendirilmek olduğuna göre, bu konudaki esas belirleyici algılayan, yani sunulan imajı kendi değer sistemi ve yargıları ile süzerek alan kişi ya da gruptur. Bu nedenle imaj yönetiminde kurgulanacak imaj, kişinin veya kurumun kendi özellikleri kadar ve hatta daha fazla hitap etmeyi hedeflediği grubun değer ve algı düzeyine göre yapılmalıdır.

 

Yazıyı Mevlana’dan bir alıntı ile bitirebiliriz. “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”. Gerçek manada bir İmaj yönetimi bunun aksi veya dışında bir süreç olamaz ve olmamalıdır. Sadece görüntü ile imaj değiştirilemeyeceği gibi doğru imaja sahip olunmadan da iş hayatı ve sosyal hayatta kalite ve yükselmek pek olanaklı değildir.

 

Dr. Murat Çağatay

LİDEA Eğitim ve Danışmanlık

Genel Müdürü

 

  DİĞER UZMAN GÖRÜŞLERİ  
 

  Yeni Mezunun İşe Giriş Hikayesi - Cengiz Karaman

 
 

  Sarp ve Dikenli Kariyer Yolları... - Talat Heral

 
 

  Şirket Kültürü`ne Uygun İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi'nin Önemi - İlhan ÜRKMEZ

 
 

  Tedarikçileriniz ile Yapacağınız Görüşmelerde Yaklaşımınız. - Gürkan Hüryılmaz

 
 

  Satınalma ve Tedarik Sistemi Performans Ölçüleri.. - Emrah Elik

 
 

  İşe alırken ağır, işten çıkarırken hızlı davranın. - Ersin Doğan

 
 

  İş Sözleşmesi Feshedilen Sigortalıların İşe İade Edilmelerine İlişkin Kararlar - Lütfi İNCİROĞLU

 
 

  SSK'NIN E-BORCU YOKTUR UYGULAMASI... - Cengiz Karaman

 
 

  İş Sözleşmesi Feshedilen Sigortalıların İşe İade Edilmelerine İlişkin Kararlar - Lütfi İNCİROĞLU

 
 

  Eleman Temin Yöntemlerinde En Avantajlı Yöntem: İnternet - Cengiz KARAMAN

 
 

  İmaj Yönetimi... - Dr. Murat Çağatay

 
 

  DOĞRU İŞE DOĞRU İNSAN... - Günsu BAŞER

 
 

  MÜLAKATLARDA BAŞARILI OLMANIN İNCE NOKTALARI - Cengiz KARAMAN

 
 

  İNSANLARIN İSMİ EN DEĞERLİ KELİMEDİR. İNSANLARA GÜLÜMSEYİN VE İSMİYLE HİTABEDİN. - Talat HERAL

 
 

  EN ÖNEMLİ KAYNAK: İNSAN... - Günsu BAŞER

 
 

  “OUTDOOR” EĞİTİMLER. Bir başka deyişle AÇIK HAVA EĞİTİMLERİ…. - Günsu BAŞER

 
 

  KIDEM TAZMİNATI FONU NE GETİRİYOR ? - Lütfi İNCİROĞLU

 
 

  ’Yetenekleri Şirketinize Çekmek …’’ - Sinem DURUL

 
 

  İNSAN KAYNAKLARI OPERASYONEL İŞLERDEN NASIL KURTULABİLİR? - Efsun GEYLAN

 
 

  İNTERNET’TE E-İŞE ALIMDA ETKİLİ ADRES:WWW.KARİYERZİRVESİ.COM - Cengiz Karaman

 
 

  ‘’İnsan Kaynakları ve İş Stratejilerini Uyumlu Hale Getirmek’’ - Meryem Çalışkan

 
 

  Sürdürülebilir Başarı Elde Etmek İçin İnsanı Yeniden Keşfetmek… - Meryem Çalışkan

 
 

  TÜRKİYE’DE DIŞ KAYNAK KULLANIMI... - Cengiz Karaman

 
 

Hakkımızda | Bie Ulaşın | Gizlilik Prensibi | Kullanım Şartları

 

Copyright © 2005 kariyerzirvesi.com 


www.kariyerzirvesi.com insan kaynakları HUMAN KAPİTAL İnsan Kaynakları ve Dan.Hizmetleri San.Tic.Ltd.Şti; Türkiye İş Kurumu'nun 08.06.2016 tarih 228 numaralı izin belgesi ile faaliyet gösteren özel istihdam bürosudur. 4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereğince, iş arayanlardan her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edilemez. İş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü: Yavuz Mah. Hükümet Cad. No:173 Köprübaşı Mevki TEKİRDAĞ. 0 282) 260 20 26 -42
İşkur İstanbul Büyükçekmece Hizmet Merkezi:Fatih Mah. Kalyon Sok. No:5 Büyükçekmece/İSTANBUL:(0 212) 883 80 45-47