Blog / Sürdürülebilir Başarı Elde Etmek İçin İnsanı Yeniden Keşfetmek…

News

29.05.2020

1409 Gösterim...

Cengiz Karaman / Human Kapital Genel Müdür

Sürdürülebilir Başarı Elde Etmek İçin İnsanı Yeniden Keşfetmek…

Firmalar global rekabette başarılı olmak için verimliliği artırmak zorundalar. Başarının sırrı insan olduğuna göre insanı yeni baştan keşfet gerekiyor. Farkı yaratan insandır. 

Şirketlerimizde farkı nasıl yaratabiliriz? 
Bu soruya cevap bulmak gerekiyor. Farkı yaratabilmek için bilinçlenmek, kaynak bulmak, insanın özünü yeniden bulmak, insana odaklanmak gerekiyor. Farklı görüşlere açık olmamız gerekiyor. İnsan aklı paraşüt gibidir. Paraşüt açıldığında önemlidir. Kurumlarımızda insan faktörünü daha verimli hale getirebilmek için insan kaynakları bölümlerine önemli görevler düşüyor.


İnsan kaynakları yöneticileri önce kendilerini değiştirmeleri gerekiyor. İnsan Kaynakları yöneticileri değişikliklere katkı sağlamalıdır. Neden olgular değişmiyor? Önce kendimizin değişmesi gerekir. Eğer çözümün parçası değilseniz, sorunun parçası olursunuz.  


Değişiklik nasıl olacak?

·        Yaşam dinamikleri

·        Sosyal Dinamikler

·        İç Dinamikler

·        Dış Dinamikler

·        Örgütsel Dinamikler önemlidir.

Birey olarak her gün nasıl gelişebiliriz. Birey olarak kişisel gelişim planlarımız var mı? Kişisel gelişim için bütçe ayırabiliyor muyuz? Kişisel gelişim önemlidir.

Ben gerçekten ne istiyorum?
Herkesin bu soruyla yüzleşmesi gerekir. Bu cesaret ve yüreklilik gerektirir. İnsanın bir iç değişiklik yapması gerekir.


Herkes başarı merdivenini tırmanmak ister. İyi bir yaşam kurmaya ihtiyacımız var. Yaşam; deneyimdir.

Deneyim nedir?
Deneyim; sizin size olan yaptıklarınızdır.

Gerçek nedir?
Gerçekleri nasıl algılıyoruz? Algılama düzeyleri değişmeden değişim olmaz. Bilgi; bilinç düzeyimizi değiştiriyor.


Değişimi önce kendimiz yaşamalıyız. Kendimizi tanımalıyız. Tüm değişim bireyin içinden çıkıyor. Bireyde kaybetme korkusu var. Yaşamın her aşamasında kırmızı ışıklar var. Kırmızı ışıkları görünce kendimizi kısıtlıyoruz. İç dünyamızda denge olmalı, dışa ve çatışmaya karşı içimizde iç istikrarı sağlamalıyız. İç dünyamızı güçlendirebilirsek başarılı oluruz.


Hiç kimse bir şey istemeden yapmaz. İç dünyanızda mutlu değilseniz başarılı olamazsınız. İç dünyanızda mutlu olmak öğrenilebilir, sürdürülebilir başarı için bunlar gereklidir.


Ben kimim ?
Sorusunu iyi düşünmeliyiz. Mesafeli bir ilişki önemlidir. Karşıt güçler arasında denge kurmalısınız. Vücudunuzu pozitif enerji ile doldurun. Bilinci güçlendirin. Reaksiyon yerine Proaksiyonu tercih edin. Gelecek bugün. Pozitif enerji dışa yansımalıdır. İçimizdeki kaynakları görebilirsek hem kendimizi hem de dışarıyı etkileyebiliriz. İçimizdeki pozitif enerji güneş gibi dışarıya yansımalıdır.